Walka z dopalaczami trwa. Zatrzymany 24- latek

Walka z dopalaczami trwa. Zatrzymany 24- latek

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali 24-latka, u którego znaleźli i zabezpieczyli prawie 54 gramy substancji chemicznych tzw. „dopalaczy”.

W miniony wtorek 5 czerwca br. funkcjonariusze wielickiej komendy uzyskali informacje, że w pobliży placu zabaw na jednym z wielickich osiedli ma dochodzić do handlu zakazanymi substancjami. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zauważyli zaparkowany pojazd Audi a w nim dwóch mężczyzn. Na widok policjantów kierowca samochodu próbował odpalić pojazd i odjechać. W związku z zaistniała sytuacją kryminalni wylegitymowali przebywające w pojeździe osoby.
W trakcie przeszukania pojazdu w schowku pod kierownicą funkcjonariusze ujawnili worek strunowy a w nim 40 mniejszych woreczków z krystaliczną substancją. Według zatrzymanego 24-latka miały to być dopalacze. Ponadto w bagażniku pojazdu ujawniono pieniądze w kwocie 8 tys. zł.

Teraz zabezpieczone środki trafią do laboratorium i dalsze czynności w sprawie będą zależały od wyników szczegółowej analizy składu chemicznego. Kluczowe będzie ustalenie, czy są to narkotyki albo środki zastępcze bądź nowe substancje psychoaktywne, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu jest zabronione. Jeśli sporządzona przez biegłego opina będzie stwierdzała, że substancje te znajdują się na liście zakazanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, 24-latek usłyszy zarzut posiadania narkotyków. Za to przestępstwo grozi nawet 3 lata więzienia.

Pamiętajmy, że dopalacze to śmiertelne zagrożenie, które bardzo szybko i w sposób nieodwracalny mogą zniszczyć zdrowie lub życie. Reagujmy, jeśli ktoś z  naszego otoczenia po nie sięga. Jeżeli znamy osoby oferujące do sprzedaży dopalacze -poinformujmy o tym Policję – uchronimy w ten sposób innych przed poważnym niebezpieczeństwem.