Złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Miał ponad 3 promile

Złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Miał ponad 3 promile

Do zdarzenia doszło we wtorek 12 czerwca ok. godz.10.15. Z dyżurnym wielickiej komendy skontaktował się mężczyzna, który oświadczył, że w Wieliczce na ul. Piłsudskiego zauważył, kierującego, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu.  Zgłaszający widział jak kierowca Cinquecento podczas jazdy pił piwo.

Za wskazanym samochodem natychmiast udali się funkcjonariusze wielickiej patrolówki. W miejscowości Mała Wieś policjanci ujawnili zaparkowany pojazd Cinquecento. Gdy mundurowi weszli na teren posesji, zauważyli mężczyznę ,który na widok stróży prawa zaczął uciekać. Po krótkim pościgu policjanci ujęli uciekiniera.  Po zatrzymaniu, funkcjonariusze sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że kontrolowany kierujący ma dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie ponownie przed sądem.

Przypominamy ponownie: kierowca samochodu, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, naraża się na odpowiedzialność karną nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Niezależnie od tego, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, Sąd orzeka wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Kary drastycznie wzrastają w przypadku ponownego popełnienia takiego samego przestępstwa, np. świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym wzrasta dwukrotnie, do 10 tysięcy zł. Z kolei złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów stanowi odrębne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Policjanci dziękują zgłaszającemu za czujność i właściwą postawę na zagrożenie ze strony nieodpowiedzialnego kierowcy. Być może w ten sposób udało się zapobiec kolejnej tragedii na drodze. Pamiętajmy, że każda informacja przekazana na numer alarmowy 997 zostanie sprawdzona, nawet ta anonimowa.