Służby ratowały mężczyznę, który skoczył z mostu do rzeki
W sobotę 27 listopada br. w godzinach wieczornych, 26 letni mieszkaniec Niepołomic, chcąc targnąć się na własne życie, skoczył z mostu do Wisły. Wspólne działania strażaków PSP Wieliczka, zastępów miejscowej ochotniczej straży pożarnej a także z Wolic, Woli Batorskiej, Zabierzowa Bocheńskiego oraz funkcjonariuszy policji z Niepołomic i Wieliczki, doprowadziły do odnalezienia poszkodowanego. Dzięki szybko podjętym działaniom jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.
27 listopada br. o godzinie 21:52 do dyżurnego komisariatu w Niepołomice wpłynęło zgłoszenie z numeru alarmowego o nieznanym mężczyźnie, który z mostu na ul. Brzeskiej w Niepołomicach (droga krajowa 75) wskoczył do Wisły. Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol prewencji i kryminalnych z miejscowego komisariatu oraz kryminalnych z komendy powiatowej Policji oraz służby ratownicze. Na miejsce udał się również komendant komisariatu wraz funkcjonariuszami, którzy wcześniej zabezpieczali mecz w Niepołomicach (MKS Puszcza - Korona Kielce).
Z relacji świadków wynikało, że mężczyzna rzucił w przejeżdżający pojazd przedmiotem, a kiedy świadkowie zawrócili i zapytali go dlaczego tak postąpił, ten przekroczył barierki i rzucił się w nurt rzeki.
Wstępne działania nie przyniosły rezultatu i kiedy nadzieja na uratowanie mężczyzny z każdą kolejną minutą była coraz mniejsza, około 23:30 kryminalni z KPP Wieliczka oświetlając latarką rejon koryta rzeki kilkaset metrów od mostu na brzegu, pod skarpą dostrzegli postać człowieka, a następnie usłyszeli jego krzyki. Funkcjonariusze dotarli do skulonego, wyziębionego mężczyzny i przekazali mu okrycie. Z uwagi na trudny dostęp, został podjęty z linii brzegowej na łódź straży pożarnej. Poszkodowany ogrzał się w radiowozie po czym został przekazany załodze pogotowia ratunkowego i przetransportowany do jednego z krakowskich szpitali. Akcję zakończono niedługo po północy.
Dzięki sprawnie przeprowadzonym przez służby działaniom, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Jak widać na powyższym przykładzie nie należy tracić optymizmu i nadziei bez względu na okoliczności.
Gdzie szukać pomocy
Tel. 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
Tel. 116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
Tel. 800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
Tel. 121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
Tel. 22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Więcej informacji na: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-pomoc-sobie-i-innym-w-depresji