Listopadowe prelekcje na terenie wielickiego powiatu
Policjantka Zespół ds. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, sierż. Adriana Palonek odwiedziła w listopadzie kolejne placówki w ramach działań profilaktycznych. Funkcjonariuszka odwiedziła 22 placówki, gdzie spotkała się łącznie z ponad 1600 osobami, od dzieci najmłodszych (grupy przedszkolne), uczniów edukacji wczesnoszkolnej i na późniejszym etapie kształcenia, po pedagogów i osoby starsze.
Listopad był kolejnym miesiącem działań profilaktycznych na terenie powiatu wielickiego. Sierż. Adriana Palonek odwiedziła 22 placówki, aby spotkać się z dziećmi oraz seniorami naszego powiatu.
W ramach prowadzonych działa profilaktycznych, policjantka była gościem w następujących placówkach:
- Oddział Przedszkolny w Pierzchowie,
- Oddział Przedszkolny w Wiatowicach,
- Oddział Przedszkolny w Koźmicach Wielkich,
- Przedszkole Samorządowe w Śledziejowicach,
- Punkt Przedszkolny na Os. Bogucice pod opieką SP nr 1 w Wieliczce,
- Niepubliczne Przedszkole ,,Tygrysek ED” w Wieliczce,
- Niepubliczne Przedszkole ,,U Aniołka Stróża” w Wieliczce,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Niepołomicach,
- Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wiatowicach,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Targowisku,
- Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Marszowicach,
- Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Bilczycach,
- Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich,
- Przedszkole Samorządowe nr 5 im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce,
- Szkoła Podstawowa im. Anny Iskry w Mietniowie,
- Szkoła Podstawowa im. Bł. O. Narcyza Jana Turchana w Trąbkach,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach (z siedzibą w Tomaszkowicach),
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. E. J. Jerzmanowskiego w Wieliczce,
- Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy,
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach,
- Biblioteka Miejska w Wieliczce - Poniedziałkowy Klub Seniora.
Podczas prelekcji z najmłodszymi, policjantka przypominała w jaki sposób należy zachowywać się w przedszkolu, szkole oraz domu, żeby nie zrobić krzywdy sobie a także innym uczniom. Funkcjonariuszka, szczególną uwagę zwracała na sposób poruszania się po drodze oraz zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza teraz w okresie zimowym. Sierż. Adriana Palonek starała się uwypuklić słuchaczom jak ważne jest używanie elementów odblaskowych podczas spacerów, gdy jest już ciemno oraz poza terenem zabudowanym. W trakcie prelekcji, policjantka przestrzegała przed nawiązywaniem kontaktu z obcymi osobami i udzielała wskazówek, jak należy się zachować gdy zostaną zaczepieni przez osoby obce. Najmłodsi mieli też możliwość zobaczyć sprzęt policyjny i dowiedzieć się jak wygląda praca w policji.
W trakcie spotkania z uczniami starszymi oraz młodzieżą, policjantka skupiła się na zagrożeniach jakie mogą spotkać w trakcie korzystania z sieci internetowej. Przedstawione zostały między innymi niektóre formy cyberprzemocy i wiążące się z nimi rodzaje zagrożeń. Młodzież została poinstruowana, gdzie można szukać pomocy oraz w jaki sposób się uchronić.
Kolejny zakres wiedzy dotyczył odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Policjantka Zespołu ds. Nieletnich rozmawiała z młodzieżą m.in. o przejawach demoralizacji. Poruszyła temat agresji wśród młodzieży oraz wulgarnego i agresywnego zachowania na terenie szkoły w stosunku do innych uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Mundurowa przypomniała uczniom, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym tak samo, jak stróże prawa.
Pedagodzy otrzymali wskazówki w jaki sposób radzić sobie z drobnymi przewinieniami i jak reagować na poważniejsze, negatywne zachowania. Dowiedzieli się też jakie kroki należy podjąć, gdy uprzednio zastosowane środki okażą się nieskuteczne.