Aktualności

Porady małopolskich policjantów ruchu drogowego na długi czerwcowy weekend

Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 7 do 11 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów na małopolskich drogach. Może to powodować utrudnienia w ruchu, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa.

Około 330 małopolskich policjantów ruchu drogowego, każdego dnia wydłużonego weekendu, będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych. Będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe. Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, policjanci stałym nadzorem obejmą miejsca na tzw. Zakopiance, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, tj.:

- zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe).

- ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej.

- Góra Libertowska.

- skrzyżowanie DK 7 i DK 28 oraz S7 i DK 28 (Skomielna Biała).

- miejscowość Klikuszowa.

 

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

- nadmierną prędkość,

- wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,

- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

- nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;

- przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;

- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;

- obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

  • wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym,
  • należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek,
  • jadąc z przyczepą obwiązują niższe dopuszczalne prędkości – na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h,
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo,
  • aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,
  • zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń.

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.

Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki. Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

 

Ograniczenia w ruchu

W dniach 7 i 8 czerwca 2023 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

7 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00

8 czerwca (czwartek)    – w godz. 8.00 - 22.00.

 

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 15 do 19 czerwca 2022 r.), doszło do 43 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 49 zostało rannych. Ponadto zatrzymano 161 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 3 pod wpływem narkotyków.

 

Podczas zbliżającego się wydłużonego weekendu czerwcowego, zachowajmy rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

 

  • bezpieczny weekend czerwcowy
Powrót na górę strony