Aktualności

Nietrzeźwi kierujący zatrzymani na terenie powiatu wielickiego

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci WRD Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali czterech kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, stwarzając zagrożenie na drogach powiatu. Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego.

W niedzielę (15 grudnia br.) policjanci wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie skontrolowali kierującego pojazdem Nissan. Kontrola miała miejsce w Gdowie, a 22 letni kierujący miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Wieliczce zatrzymali 26- letnego kierującego, który przekroczył dozwoloną prędkość. Jak się okazało, kierujący miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Po użyciu alkoholu był jeden z uczestników wczorajszej kolizji drogowej. Do zdarzenia doszło ok. godziny 7:15 w miejscowości Czarnochowice. Policjanci, którzy zostali wezwani do tego zdarzenia skontrolowali trzeźwość uczestników. Okazało się, że uczestniczka zdarzenia, 35- letnia kobieta miała ok. 0,2 promila alkoholu w organizmie. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wielickiej Komendy, w ramach ogólnopolskiej akcji kontrolowali kierowców pod kątem ich trzeźwości. Głównym celem akcji jest eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, jak i osób będących pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Policjanci przebadali 200 kierowców, wśród których jeden z nich miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Apelujemy o rozwagę i nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu czy też innych środków odurzających!

Policjanci przypominają, że szczególnie w okresie przedświątecznym bezpieczeństwo na drogach powinno być priorytetem.

Pamiętaj:

•    nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;

•    jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę – reaguj! Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie;

•    przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, opony i hamulce;

Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

 

zdjęcie poglądowe

 

Powrót na górę strony