#DzielnicowyBliżejNas. Dzielnicowi pomogli 16-latkowi będącemu w kryzysie
29.03.2025 roku, około godziny 23:30 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce otrzymał zgłoszenie, że 16-letni mieszkaniec gminy Wieliczka, przeżywa kryzys emocjonalny i jego życie może być zagrożone. Decyzją Zastępcy komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce, dla funkcjonariuszy ogłoszono alarm. Policjanci bardzo szybko odnaleźli chłopaka, który został przekazany pod opiekę lekarza.
W sobotę (29.03.2025 roku), około godziny 23:30 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce otrzymał zgłoszenie, że 16-letni mieszkaniec gminy Wieliczka, przeżywa kryzys emocjonalny i jego życie może być zagrożone. 16-latek, wg posiadanych informacji miał przebywać na terenie Wieliczki. Decyzją Zastępcy komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce, dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce ogłoszono alarm, a do poszukiwań nastolatka włączyli się również strażacy z Wieliczki. Podczas działań poszukiwawczych, patrol dzielnicowych na jednym z wiaduktów w Wieliczce zauważył osobę siedzącą na betonowym murku. Policjanci, natychmiast udali się we wskazane miejsce potwierdzając, że jest to poszukiwany 16-latek. Funkcjonariusze pomogli mu bezpiecznie zejść z murku, a następnie został przekazany pod opiekę lekarza oraz opiekunów.
Apelujemy o wsparcie w kryzysach emocjonalnych
Kryzysy emocjonalne mogą dotknąć każdego – zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Ważne jest, by w trudnych chwilach nie zostawać samemu z problemem. Rozmowa z bliskimi, przyjaciółmi czy specjalistami może uratować życie.
Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś z bliskich:
- obniżony nastrój,
- brak energii lub chęci do działania,
- myśli o samookaleczeniu lub odebraniu sobie życia,
nie wahaj się szukać pomocy. Istnieje wiele organizacji i instytucji, które oferują wsparcie:
• 116 111 Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – czynny 24 godziny na dobę,
• 800 70 2222 Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym,
• 116 123 Telefon Zaufania dla Dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
• 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
Nie ignorujmy sygnałów świadczących o tym, że ktoś może potrzebować pomocy. Czasem zwykła rozmowa może sprawić, że ktoś poczuje się mniej samotny i znajdzie w sobie siłę, by szukać rozwiązania.