Bezpieczne Święta Wielkanocne. Apelujemy o rozwagę.
Święta to czas rodzinnych spotkań i radości, ale także okazja dla przestępców. Zagonieni w okresie przedświątecznym często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Świętujmy rozważnie i odpowiedzialnie, dbając o swoje bezpieczeństwo oraz innych. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, unikniemy wielu nieprzyjemności.
Większość z nas zbliżające się święta będzie chciała spędzić z najbliższymi, dlatego można spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach. Apelujemy zatem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę podczas jazdy samochodem. Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego będą wyciągane surowe konsekwencje.
Wyjeżdżając w odwiedziny warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnego dobytku. Święta to okazja dla przestępców, którzy nie zważając na nic korzystają z naszej nieobecności. Jeśli chcemy spędzić Wielkanoc poza domem poprośmy zaufanego sąsiada, aby zaopiekował się naszym mieszkaniem. W trakcie przedświątecznych zakupów pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów, na zakupach miejmy torebkę, plecak czy też siatkę w zasięgu wzroku, starajmy się unikać miejsc szczególnie zatłoczonych.
Świętom Wielkanocnym towarzyszą pewne zwyczaje, które nie przez wszystkich są lubiane ze względu na to, iż przyjmują często postać chuligaństwa. W Wielki Czwartek, najczęściej w godzinach nocnych, grupy młodych ludzi wychodzą z domów, by wedle tradycji robić z założenia drobne psikusy przed domami. Jednak upływ lat i zmieniające się trendy powodują, że zwyczaj ten jest coraz bardziej potępiany. Dzieje się tak, ponieważ ,, psikusy ‘’, które mają być żartami, są coraz bardziej drastyczne. Przykładowo, przedmioty z gospodarstw domowych są wykradane, a następnie pozostawiane na lub przy drodze. Ściągane są również elementy ogrodzenia, które pozostawione przy chodniku mogą stwarzać zagrożenie. Częstym przypadkiem są ,, żarty ‘’ brudzenia elewacji. Niestety zdarza się, że zamiast wapna używana jest farba olejna lub emulsyjna, którą bardzo ciężko usunąć. Aby zapobiegać tego rodzaju ,, żartom ‘’, w okresie przedświątecznym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zwiększają ilość patroli, aby zapobiegać tego rodzaju wybrykom. Apelujemy o rozwagę w robieniu ,, psikusów ‘’. Aby żart był śmieszny, nie powinien wyrządzić szkody.
Również apelujemy do osób podtrzymujących tradycję Śmingusa Dyngusa. Symboliczne polewanie wodą jest jak najbardziej dopuszczalne. Jednak w stosunku do osób, które w rażący sposób będą naruszać przyjęte zwyczajowo normy zachowań w tym zakresie będą wyciągane konsekwencje prawne. Rodzice powinni przypomnieć dzieciom, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od naszych działań i zachowań.