Seniorze bądź ostrożny! Policja ostrzega przed oszustami!
Zwracamy się do Was drodzy seniorzy, abyście nie ufali nieznajomym oraz pod żadnym pozorem nie wpuszczali nieznanych Wam osób do swoich mieszkań. Nie przekazujcie im pieniędzy, nie podawajcie też przez telefon swoich danych osobowych.
Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem. Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, którzy namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy, szczególnie teraz, kiedy zbliża się okres przedświąteczny. Oszuści zdając sobie sprawę, że dla osób starszych jest to czas refleksji o najbliższych, z którymi często nie mają kontaktu, zapewne będą chcieli to wykorzystać.
Jak działają oszuści?
Aby wzbudzić zaufanie i przekonać seniora do przekazania pieniędzy, przestępcy wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich dobre serce. Przestępcy bezlitośnie żerują na naszej potrzebie pomagania i otaczania ochroną naszych bliskich, a także nasze naturalne pragnienie uczestnictwa w ich życiu. Sprawcy bardzo dobrze zdają sobie też sprawę z faktu, że każdy, kto usłyszy o tym, że jego bliskiego dotknęło nieszczęście chce natychmiast pośpieszyć z pomocą. Nie bez znaczenia jest też stres jaki wywołują takie informacje. Pojawiające się zdenerwowanie sprawia, że stajemy się bezkrytyczni, przestajemy analizować sytuacje i koncentrujemy się tylko na tym, aby jak najszybciej wybawić z kłopotu nasze dzieci, czy wnuki. Sprawcy, aby podtrzymać stan naszego zdenerwowania wywierają na nas presję czasu, szybkości działania, nieuchronności negatywnych konsekwencji czy wzbudzają w nas poczucie winy. Dlatego też, jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, jest oszustwo „metodą na wnuczka", kiedy to przestępcy podszywają się pod osobę bliską: wnuka syna, kuzyna itp. Zwykle opowiadana jest przez telefon zmyślona historia o wypadku drogowym, do którego doprowadził ten krewny i potrzebie przekazania pieniędzy dla adwokata czy na koszty leczenia ofiary tego wypadku.
Tylko w ostatnich kilkunastu dniach na terenie powiatu wielickiego, oszuści kilkadziesiąt razy podjęli próbę wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka ’’ lub kolejną, równie popularną „na policjanta’’. Na szczęście, osoby do których dzwonili oszuści, wykazały się czujnością i od razu wyczuły podstęp. Rozłączyli się w trakcie rozmowy i o zdarzeniu informowali Policję.
Pamiętajmy, że prawdziwi funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie, a przede wszystkim nie włączają w prowadzone czynności osób postronnych. Policjanci przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Policjanci nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Pamiętaj - nie ma takiej możliwości, aby funkcjonariusze organów ścigania, urzędnicy, czy lekarze kontaktowali się z nami w celu uzyskania pieniędzy. Takie sytuacje się po prostu nie zdarzają.
W przypadku, kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną. Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Zawsze zweryfikuj przedstawioną przez telefon historie, a już na pewno przed przekazaniem pieniędzy. Sprawdź, czy Twój bliski faktycznie potrzebuje pomocy. Miej przy tym na uwadze, że sprawcy zwykle działają w taki sposób, by takie działanie Tobie uniemożliwić lub skutecznie Cię od tego odwieść. Mogą cały czas trzymać Cię na linii, czy twierdzić, że powiadomienie kogokolwiek spowoduje negatywne konsekwencje. W sytuacji, kiedy masz podejrzenia że rozmawiałeś z oszustem, zawsze dzwoń pod numer alarmowy 112 lub skontaktuj się z dzielnicowym.
Apel kierujemy także do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.